Bram Stoker Award Nominees from the '00s

Site Map for AwardWeb

2000 Bram Stoker Award Nominees

The Bram Stoker Awards were presented May 26th, 2001 at the World Horror Convention in Seattle, Washington.
2000 Stoker Winners


The Indifference of Heaven by Gary A. Braunbeck (Obsidian Books)

Silent Children by Ramsey Campbell (Forge)

The Licking Valley Coon Hunters Club by Brian A. Hopkins (Yard Dog Press)

The Traveling Vampire Show by Richard Laymon (Cemetery Dance, Headline)

The Deceased by Tom Piccirilli (Leisure)

First Novel

Nailed by the Heart by Simon Clark (Leisure)

House of Leaves by Mark Z. Danielewski (Pantheon/Random House)

The Licking Valley Coon Hunters Club by Brian A. Hopkins (Yard Dog Press)

Run by Douglas E. Winter (Knopf)

Long Fiction

Riding the Bullet by Stephen King (Scribner/Philtrum Press)

"In Shock" by Joyce Carol Oates (Magazine of Fantasy and Science Fiction)

"God Screamed and Screamed, Then I Ate Him" by Lawrence P. Santoro (Cthulhu and the Coeds, or Kids and Squids)

The Man on the Ceiling by Melanie and Steve Rasnic Tem (American Fantasy)

Short Fiction

"Dead Cat Bounce" by Gerard Daniel Houarner (Space and Time)

"Gone" by Jack Ketchum (October Dreams)

"Fallen Angel" by Robert J. Sawyer (Strange Attraction)

"Mexican Moon" by Karen E. Taylor (Daughter of Dangerous Dames)

Fiction Collection

Up, Out of Cities That Blow Hot and Cold by Charlee Jacob (Delirium Books)

Wind Over Heaven and Other Dark Tales by Bruce Holland Rogers (Wildside Press)

Magic Terror by Peter Straub (Random House)

City Fishing by Steve Rasnic Tem (Silver Salamander Press)


The Year's Best Fantasy & Horror, 13th Annual Collection edited by Ellen Datlow and Terri Windling (St. Martin's Press)

Brainbox: The Real Horror edited by Steve Eller (Dreams Unlimited)

Extremes: Fantasy & Horror from the Ends of the Earth edited by Brian A. Hopkins (Lone Wolf Publications)

Bad News edited by Richard Laymon (Cemetery Dance)


On Writing by Stephen King (Scribner)

Hellnotes by David B. Silva and Paul F. Olson (David B. Silva)

At the Foot of the Story Tree by Bill Sheehan (Subterranean Press)

Horror of the 20th Century by Robert Weinberg (Collectors Press)

Illustrated Narrative

The League of Extraordinary Gentlemen (miniseries) by Alan Moore (America's Best Comics)

Cable 79-84 by Robert Weinberg (Marvel)

"Spuds" (Night Terrors #1) by Bernie Wrightson (CFD Productions)


Requiem for a Dream by Darren Aronofsky and Hubert Selby, Jr. (Artisan Entertainment)

Shadow of the Vampire by Steven Katz (Lions Gate Films)

The Cell by Mark Protosevich (New Line Cinema)

Unbreakable by M. Night Shyamalan (Buena Vista Pictures)

Pitch Black by David Twohy and Ken and Jim Wheat (USA Films)

Work for Young Reader

The Power of Un by Nancy Etchemendy (Front Street/ Cricket Books)

Harry Potter and the Goblet of Fire by J.K. Rowling (Scholastic)

Be Afraid! edited by Edo van Belkom (Tundra Books)

The Christmas Thingy by F. Paul Wilson (Cemetery Dance)

Poetry Collection

Paratabloids by Michael A. Arnzen (Ozark Triangle Press)

The Complete Accursed Wives by Bruce Boston (Dark Regions Press/Talisman)

Burial Plot in Sagittarius by Sandy DeLuca (Thievin' Kitty Publications)

A Student of Hell by Tom Piccirilli (Skull Job Productions)

Other Media

Twilight Tales Reading Series produced by Tina L. Jens and Andrea Dubnick

Chiaroscuro (web site) by Patricia Lee Macomber, Steve Eller and Sandra Kasturi (Brett A. Savory)

"Back to the Black Lagoon" (on The Creature from the Black Lagoon DVD) by David J. Skal (Universal)

Gothic.Net (web site), edited by Mehitobel Wilson (Darren McKeeman)

Bram Stoker Award Winners for 2000.

2001 Bram Stoker Award Nominees

The Stoker Banquet and HWA Annual Meeting were held in New York, June 7-9, 2002. 2001 Bram Stoker Winners.


From the Dust Returned by Ray Bradbury (Morrow)

American Gods by Neil Gaiman (Harper Collins)

The Lost by Jack Ketchum (Leisure)

Black House by Stephen King & Peter Straub (Random House)

First Novel

Phantom Feast by Diana Barron (Barclay)

Skating on the Edge by d.g.k. goldberg (Time Warner)

Riverwatch by Joe Nassise (Barclay)

Deadliest of the Species by Michael Oliveri (Vox13)

Long Fiction

"From A to Z, in the Sarsaparilla Alphabet" by Harlan Ellison (F&SF)

"Demolition" by Nancy Etchemendy (F&SF)

"Earthworm Gods" by Brian Keene (No Rest for the Wicked; 4x4)

Northern Gothic by Nick Mamatas (Soft Skull Press)

In These Final Days of Sales by Steve Rasnic Tem (Wormhole Books)

Short Fiction

"I Am Your Need" by Mort Castle (Brainbox II: Son of Brainbox)

"The Haunt" by Jack Ketchum (Cemetery Dance)

"Reconstructing Amy" by Tim Lebbon (As the Sun Goes Down)

"Whose Puppets, Best and Worst, Are We?" by David B. Silva (Cemetery Dance)

Fiction Collection

The Dark Fantastic by Ed Gorman (Leisure)

As the Sun Goes Down by Tim Lebbon (Night Shade)

The Whisperer and Other Voices by Brian Lumley (Tor)

The Man with the Barbed-Wire Fists by Norman Partridge (Night Shade)


Trick or Treat: A Collection of Halloween Novellas edited by Richard Chizmar (Cemetery Dance)

The Year's Best Fantasy and Horror Fourteenth Annual Collection edited by Ellen Datlow & Terri Windling (St. Martin's Griffin)

Extremes 2: Fantasy and Horror from the Ends of the Earth edited by Brian A. Hopkins (Lone Wolf Publications)

The Best of Horrorfind edited by Brian Keene (Horrorfind)


If Chins Could Kill: Confessions of a B Movie Actor by Bruce Campbell (LA Weekly Books)

Personal Demons edited by Brian A. Hopkins & Garrett Peck (Lone Wolf Publications)

Jobs in Hell edited by Brian Keene (JIHad Publications)

Hellnotes by David B. Silva & Paul F. Olson (Phantasm Press)

Illustrated Narrative

"Freezes Over" (Hellblazer 158-161) by Brian Azzarello (Vertigo)

"The First Adventures of Miss Catterina Poe" (The Dreaming 56) by Caitlin R. Kiernan (Vertigo)

:Desperadoes: Quiet of the Grave by Jeff Mariotte (WildStorm)

"Quiver" (Green Arrow 1-10) by Kevin Smith (DC Comics)

Weird Western Tales by Various Authors (Vertigo)


The Others by Alejandro Amenabar (Miramax)

The Fellowship of the Ring by Philippa Boyens, Peter Jackson & Frances Walsh (based on the novel by J.R.R. Tolkien) (New Line Cineman)

From Hell by Terry Hayes & Rafael Yglesias (based on a graphic novel by Alan Moore & Eddie Campbell) (20th Century Fox)

Memento by Christopher & Jonathan Nolan (Newmarket)

Work for Young Reader

Prowlers by Christopher Golden (Pocket Pulse)

The Willow Files 2 by Yvonne Navarro (Pocket Books)

Poetry Collection

Consumed, Reduced to Beautiful Grey Ashes by Linda Addison (Space & Time Press)

White Space by Bruce Boston (Dark Regions Press)

What the Cacodaemon Whispered by Chad Hensley (Flesh & Blood Press)

Taunting the Minotaur by Charlee Jacob (Miniature Sun Press)

Alternative Form

Unseen Masters (gaming module) by Bruce Ballon (Chaosium)

Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear by Beth Gwinn & Stanley Wiater (Cemetery Dance)

Rue Morgue Magazine edited by Rod Gudino

Horrorfind (Internet magazine) by Brian Keene & Mike Roden (Horrorfind) (Internet magazine) edited by Seth Lindberg & Mehitobel Wilson (Darren McKeeman)

Bram Stoker Award Winners for 2001.

2002 Bram Stoker Award Nominees

The Stoker Banquet and HWA Annual Meeting were held in New York, June 6-8, 2003.
2002 Stoker Winners


The Hour Before Dark by Douglas Clegg (Leisure)

From a Buick 8 by Stephen King (Cemetery Dance; Scribner)

Lullaby by Chuck Palahniuk (Doubleday)

The Night Class by Tom Piccirilli (Leisure)

The Lovely Bones by Alice Sebold (Little, Brown)

First Novel

The Blues Ain't Nothing by Tina Jens (Design Image Group)

Atmosphere by Michael Laimo (Delirium; Leisure)

The Red Church by Scott Nicholson (Pinnacle)

The Lovely Bones by Alice Sebold (Little, Brown)

Long Fiction

"Cape Wrath" by Paul Finch (Telos Publishing)

"Coraline" by Neil Gaiman (HarperCollins)

"El Dia de Los Muertos" by Brian A. Hopkins (Earthling Publications)

'"My Work Is Not Yet Done"' by Thomas Ligotti (My Work Is Not Done Yet: Three Tales of Corporate Terror)

'"The Origin"' by David B. Silva (The Darker Side)

Short Fiction

"Disappearances" by Mort Castle (Chizine)

"The Green Man" by Christopher Fowler (The Third Alternative)

"The Plague Species" by Charlee Jacob (The Darker Side)

"Details" by China Miéville (Children of Cthulhu)

"The Misfit Child Grows Fat on Despair" by Tom Piccirilli (The Darker Side)

Fiction Collection

One More for the Road by Ray Bradbury (Morrow)

Nations of the Living, Nations of the Dead by Mort Castle (Prime)

Knuckles and Tales by Nancy A. Collins (Cemetery Dance)

Everything's Eventual by Stephen King (Scribner)

The Collection by Bentley Little (Signet)


Shivers Richard Chizmar, ed. (Cemetery Dance)

The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)

The Mammoth Book of Best New Horror 13 Stephen Jones, ed. (Carroll & Graf)

The Darker Side: Generations of Horror John Pelan, ed. (Roc)

Children of Cthulhu John Pelan & Benjamin Adams, eds. (Del Rey)


Supernatural Fiction Writers: Fantasy and Horror, Second Edition Richard Bleiler (Scribner)

Ramsey Campbell, Probably: Essays on Horror and Sundry Fantasies Ramsey Campbell (PS Publishing) Ralan Conley, ed.

Jobs in Hell Brian Keene & Kelly Laymon, eds. (JIHad Publications)

Hellnotes David B. Silva, Paul F. Olson & Garrett Peck, eds. (Phantasm Press)

Illustrated Narrative

Howard the Duck (Issues 1-6) by Steve Gerber (Marvel)

Fort: Prophet of the Unexplained (Issues 1-4) by Peter Lenkov (Dark Horse)

Nightside (Issues 1-4) by Robert Weinberg (Marvel)


Frailty by Brant Hanley (Lion's Gate Films)

Minority Report by Scott Frank & Jon Cohen; based on a story by Philip K. Dick (20th Century Fox)

The Ring by Ehren Kruger & Scott Frank; based on the novel by Koji Suzuki and on the motion picture by The Spiral Production Group; (Dreamworks)

Signs by M. Night Shyamalan (Touchstone Films)

Work for Younger Reader

Abarat by Clive Barker (Joanna Cotler Books)

Cat in Glass and Other Tales of the Unnatural by Nancy Etchemendy (Cricket Books)

Coraline by Neil Gaiman (HarperCollins)

Abu and the 7 Marvels by Richard Matheson & William Stout (Gauntlet Press)

Poetry Collection

Night Smoke by Bruce Boston & Marge Simon (Miniature Sun Press/Quixsilver Press)

Guises (poetry section "Night Unmasked") by Charlee Jacob (Delirium)

The Gossamer Eye by Mark McLaughlin, Rain Graves & David Niall Wilson (Meisha Merlin)

This Cape Is Red Because I've Been Bleeding by Tom Piccirilli (Catalyst)

Alternative Form

"Buckeye Jim in Egypt" by Mort Castle; audio script based on the Mort Castle story (Lone Wolf Publications)

Flesh and Blood Jack Fisher, ed. (Flesh and Blood Press)

"The Tree Is My Hat" by Larry Santoro; audio script based on the Gene Wolfe story

"Imagination Box" by Steve & Melanie Tem (multimedia CD; Lone Wolf Publications)

Bram Stoker Award Winners for 2002.

2003 Bram Stoker Award Nominees

The Stoker Banquet and HWA Annual Meeting were held in New York City on June 5, 2004.
2003 Stoker Winners


The Dark Tower V: Wolves of the Calla by Stephen King (Grant)

Serenity Falls by James A. Moore (Meisha Merlin)

The Night Country by Stewart O'Nan (Farrar, Straus & Giroux)

A Choir of Ill Children by Tom Piccirilli (Night Shade Books)

Lost Boy Lost Girl by Peter Straub (Random House)

First Novel

Wolf's Trap by William D. Gagliani (Yard Dog Press)

The Rising by Brian Keene (Delirium)

Monstrocity by Jeffrey Thomas (Prime Books)

Veniss Underground by Jeff Vandermeer (Prime Books)

Long Fiction

"The Necromancer" by Douglas Clegg (Cemetery Dance)

"Closing Time" by Jack Ketchum (Peaceable Kingdom)

Fuckin' Lie Down Already by Tom Piccirilli (Endeavor Press)

Louisiana Breakdown by Lucius Shepard (Golden Gryphon)

"Roll Them Bones" by David Niall Wilson (Cemetery Dance)

Short Fiction

"Duty" by Gary A. Braunbeck (Vivisections)

"The Last Supper" by Scott Edelman (The Book of Final Flesh)

"Harvey's Dream" by Stephen King (The New Yorker)

"The Haunting" by Joyce Carol Oates (F&SF)

"The Red Bow" by George Saunders (Esquire)

Fiction Collection

Graveyard People: The Collected Cedar Hill Stories Vol 1 by Gary A. Braunbeck (Earthling Publications)

Told by the Dead by Ramsey Campbell (PS Publishing)

Bibliomancy by Elizabeth Hand (PS Publishing)

Peaceable Kingdom by Jack Ketchum (Subterranean Press)

Fangs and Angel Wings by Karen Taylor (Wildside Press)


Southern Blood: New Australian Tales of the Supernatural edited by Bill Congreve (Sandglass Enterprises)

Gathering The Bones edited by Jack Dann, Ramsey Campbell and Dennis Etchison (HarperCollins-Voyager/Tor)

The Dark edited by Ellen Datlow (Tor)

The Year's Best Fantasy & Horror: 16th Annual Collection edited by Ellen Datlow & Terri Windling (St. Martin's Griffin)

Borderlands 5 edited by Elizabeth and Thomas Monteleone (Borderlands Press)


Fear in a Handful of Dust by Gary A. Braunbeck (Wildside) edited by Ralan Conley (Ralan Conley)

Alan Moore: Portrait of an Extraordinary Gentleman, edited by Gary Spencer Millidge and Smoky Man (Abiogenesis Press)

The Mothers and Fathers Italian Association by Thomas F. Monteleone (Borderlands Press)

Hellnotes edited by Judi Rohrig (Wolf Moon)

Illustrated Narrative

The Sandman: Endless Nights (collection) by Neil Gaiman (DC Comics)

The League of Extraordinary Gentlemen, Volume Two by Alan Moore (Americaís Best Comics)

Kolchak: "Devil in the Details" by Stefan Petrucha (Moonstone)

Graphic Classics: "Ambrose Bierce" edited by Tom Pomplun (Graphic Classics)

Vampire the Masqerade Giovanni--"The Machiavelli Conundrum" by Robert Weinberg (Moonstone/White Wolf)


Identity by Michael Cooney (Sony Pictures)

Bubba Ho-Tep by Don Coscarelli (Silver Sphere)

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl by Ted Elliott & Terry Rossio (Disney)

Work for Young Reader

Even Odder: More Stories To Chill The Heart by Steve Burt (Burt Creations)

The Oracle by Catherine Fisher (Hodder Children's Books)

The Wolves in the Walls by Neil Gaiman (HarperCollins)

A Stir of Bones by Nina Kiriki Hoffman (Viking Children's Books)

Harry Potter and the Order of the Phoenix by J. K Rowling (Scholastic)

Poetry Collection

Gorelets: Unpleasant Poems by Michael Arnzen (Fairwood Press)

Pitchblende by Bruce Boston (Dark Regions Press)

Final Girl by Daphne Gottlieb (Soft Skull Press)

Cardinal Sins by Charlee Jacob (Miniature Sun Press)

Professor LaGungo's Exotic Artifacts & Assorted Mystic Collectibles by Mark McLaughlin (Flesh & Blood Press)

Artist of Antithesis by Marge Simon (Miniature Sun Press)

Alternative Form

The Goreletter (E-mail newsletter) by Michael Arnzen (

From the Files of Matthew Gentech (role-playing game) by Bruce Ballon (Silver Age Sentinels)

Ghosts of Albion (webcast script) by Christopher Golden and Amber Benson (BBC Online)

Horror World (webzine) edited by Nanci Kalanta and Ron Dickie (Nanci Kalanta and Ron Dickie)

Bram Stoker Award Winners for 2003.

2004 Bram Stoker Award Nominees

The Stoker Awards were given out at the HWA Conference in Los Angeles over the weekend of June 24-26, 2005.
2004 Stoker Winners


The Wind Caller by P. D Cacek (Leisure)

The Dark Tower VII: The Dark Tower by Stephen King (Donald Grant/ Scribner)

Deep in the Darkness by Michael Laimo (Leisure/Flesh & Blood Press)

In the Night Room by Peter Straub (Random House)

First Novel

Covenant by John Everson (Delirium Books)

Black Fire by James Kidman (Leisure/Cemetery Dance Publications)

Move Under Ground by Nick Mamatas (Night Shade Books)

Stained by Lee Thomas (Wildside Press)

Long Fiction

"The Turtle Boy" by Kealan-Patrick Burke (Necessary Evil Press)

"Zora and the Zombie" by Andy Duncan (SciFiction)

"Lisey and the Madman" by Stephen King (McSweeney's Enchanted Chamber of Astonishing Stories)

Dead Man's Hand by Tim Lebbon (Necessary Evil Press)

"Northwest Passage" by Barbara Roden

Short Fiction

"Just Out of Reach" by Gary Braunbeck (Cemetery Dance #50)

"A Madness of Starlings" by Douglas Clegg (Cemetery Dance #50)

"Nimitseahpah" by Nancy Etchemendy (The Magazine of Fantasy & Science Fiction)

"Hunting Meth Zombies in the Great Nebraskan Wasteland" by John Farris

"Singing my Sister Down" by Margo Lanagan

"Guts" by Chuck Palahniuk (Playboy)

Fiction Collection

100 Jolts: Shockingly Short Stories by Michael Arnzen (Raw Dog Screaming Press)

The Machinery of Night by Douglas Clegg (Cemetery Dance Publications)

Demonized by Christopher Folwler

Fears Unnamed by Tim Lebbon (Leisure Books/Borderlands Press)

The Fear Report by Elizabeth Massie (Bloodletting Press)

Fearful Symmetries by Thomas F. Monteleone (Cemetery Dance Publications)


Quietly Now edited by Kealan-Patrick Burke (Borderlands)

The Many Faces of Van Helsing edited by Jeanne Cavelos (Ace Books)

Shivers III edited by Richard Chizmar (Cemetery Dance Publications)

The Year's Best Fantasy and Horror, 17th Annual edited by Ellen Datlow, Kelly Link and Gavin Grant (St. Martin's/Griffin)

Acquainted with the Night edited by Barbara and Christopher Roden


Ralan's SpecFic & Humor Webstravaganza by Ralan Conley (

Hanging Out with the Dream King by Joseph McCabe

The Complete Idiot's Guide to Writing a Novel by Thomas F. Monteleone (Alpha Books)

Hellnotes edited by Judi Rohrig (Wolf Moon Publications)

The Road to the Dark Tower by Bev Vincent (New American Library)

Illustrated Narrative

Lost Loves by James Lowder (Moonstone Monsters: Demons)

Aleister Arcane by Steve Niles (IDW Publishing)

Heaven's Devils by Jai Nitz (Image Comics)

Graphic Classics: Robert Louis Stevenson by Tom Pomplun (Eureka Productions)


Hellboy by Guillermo Del Toro (Revolution)

Dawn of the Dead by James Gunn (Strike Entertainment)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind by Charlie Kaufman, Michel Gondrey and Pierre Bismuth (Blue Ruin)

Shaun of the Dead by Simon Pegg and Edgar Wright Studio (Canal/Universal)

Work for Young Readers

Abarat: Days of Magic, Nights of War by Clive Barker (HarperCollins)

Oddest Yet by Steve Burt (Burt Creations)

Robot Santa: The Further Adventures of Santa's Twin by Dean Koontz (HarperCollins)

Santa's Twin by Dean Koontz

Fall (Witch Season series) by Jeff Mariotte (Simon Pulse)

Poetry Collection

The Women at the Funeral by Corinne De Winter (Space & Time)

The Desert by Charlee Jacob (Dark Regions Press)

Men Are From Hell, Women Are From The Galaxy Of Death by Mark McLaughlin (Kelp Queen Press)

Waiting my Turn to go Under the Knife by Tom Piccirilli (Fairwood Press)

Alternative Forms

The Goreletter by Michael Arnzen (

Flesh & Blood Magazine edited by Jack Fisher (Flesh & Blood Press)

The Devil's Wine edited by Tom Piccirilli (Cemetery Dance Publications)

ChiZine edited by Brett Savory (Brett Savory)

Lifetime Achievement

Michael Moorcock

Bram Stoker Award Winners for 2004.

2005 Bram Stoker Award Nominees

The Stoker Awards were given out at the HWA Conference in Newark, NJ over the weekend of June 16-18, 2006.
2005 Stoker Winners


Keepers by Gary Braunbeck (Leisure)

Dread in the Beast by Charlee Jacob (Necro Publications)

Creepers by David Morrell (CDS)

November Mourns by Tom Piccirilli (Bantam)

First Novel

The Hides by Kealan Patrick Burke (Cemetery Dance Publications)

Siren Promised by Alan M. Clark and Jeremy Robert Johnson (Bloodletting Press)

Scarecrow Gods by Weston Ochse (Delirium Books)

Long Fiction

"In the Midnight Museum" by Gary Braunbeck (Necessary Evil Press)

"Best New Horror" by Joe Hill (Postscripts #3)

"The Things They Left Behind" by Stephen King (Transgressions)

"Some Zombie Contingency Plans" by Kelly Link (Magic for Beginners)

Short Story

"Haeckel's Tale" by Clive Barker (Dark Delicacies)

"We Now Pause for Station Identification" by Gary Braunbeck (Endeavor Press)

"As Others See Us" by Mort Castle (World Horror Convention 2005 Program Book)

"Times of Atonement" by Yvonne Navarro (Taverns of the Dead)

"Invisible" by Steve Rasnic Tem (Sci Fiction, Mar '05)


Outsiders by Nancy Holder and Nancy Kilpatrick (Roc)

Dark Delicacies: Original Tales of Terror and the Macabre by Del Howison and Jeff Gelb (Carroll & Graf)

Weird Shadows Over Innsmouth by Stephen Jones (Fedogan and Bremer)

Corpse Blossoms by Julia and RJ Sevin (Creeping Hemlock Press)

Fiction Collection

Twentieth Century Ghosts by Joe Hill (PS Publishing)

Magic for Beginners by Kelly Link (Small Beer Press)

Looking for Jake by China Mieville (del Rey)

Haunted by Chuck Palahniuk (Doubleday)


Horror: Another 100 Best Books by Stephen Jones and Kim Newman (Carroll & Graf)

More Giants of the Genre by Michael McCarty (Wildside Press)

Morbid Curiosity #9 by Loren Rhoades (Automatism Press)

The Bradbury Chronicle by Sam Weller (William Morrow & Co.)

Why Buffy Matters: The Art of 'Buffy the Vampire Slayer' by Rhonda Wilcox (I.B. Tauris)


Freakcidents by Michael A. Arnzen (Shocklines Press)

The Shadow City by Gary W. Crawford (Naked Snake Press)

Sineater by Charlee Jacob (Cyberpulp)

Seasons: A Series of Poems Based on the Life and Death of Edgar Allan Poe by Daniel Shields (Foothills Publishing)

2006 Bram Stoker Award Nominees

The Stoker Awards were given out at the HWA Conference in Toronto, Ontario on March 31, 2007.
2006 Stoker Winners


Prodigal Blues by Gary A. Braunbeck (Cemetery Dance)

Lisey's Story by Stephen King (Scribner)

Ghost Road Blues by Jonathan Maberry (Pinnacle)

Headstone City by Tom Piccirilli (Bantam)

Pressure by Jeff Strand (Earthling)

First Novel

Bloodstone by Nate Kenyon (Five Star)

The Keeper by Sarah Langan (William Morrow)

Ghost Road Blues by Jonathan Maberry (Pinnacle)

The Harrowing by Alexandra Sokoloff (St. Martins)

Long Fiction

"Hallucigenia" by Laird Barron (F&SF

"Mama's Boy" by Fran Friel (Insidious Publications)

"Bloodstained Oz" by Christopher Golden and James A. Moore (Earthling Publications)

"Clubland Heroes" by Kim Newman (Retro Pulp Tales)

"Dark Harvest" by Norman Partridge (Cemetery Dance)

Short Story

"FYI" by Mort Castle (Masques V)

"Tested" by Lisa Morton (Cemetery Dance)

"Feeding the Dead Inside" by Yvonne Navarro (Mondo Zombie)

"Balance" by Gene O'Neill (Cemetery Dance)

" "31/10" " by Stephen Volk (Dark Corners)


Retro Pulp Tales edited by Joe Lansdale (Subterranean)

Alone on the Darkside edited by John Pelan (Roc)

Aegri Somnia: The Apex Featured Writer Anthology edited by Jason Sizemore and Gill Ainsworth (Apex)

Mondo Zombie edited by John Skipp (Cemetery Dance)

Fiction Collection

Destinations Unknown by Gary Braunbeck (Cemetery Dance)

Basic Black: Tales of Appropriate Fear by Terry Dowling (Cemetery Dance)

The Empire of Ice Cream by Jeffrey Ford (Golden Gryphon)

The Commandments by Angeline Hawkes (Nocturne Press)

American Morons by Glen Hirshberg (Earthling Publications)


Final Exits: The Illustrated Encyclopedia of How We Die by Michael Largo (Harper)

Cinema Macabre edited by Mark Morris (PS Publishing)

Gospel of the Living Dead: George Romero's Visions of Hell on Earth by Kim Paffenroth (Baylor Press)

Stephen King: Uncollected, Unpublished by Rocky Wood (Cemetery Dance)


Shades Fantastic by Bruce Boston (Gromagon Press)

Valentine: Short Love Poems by Corrine de Winter (Black Arrow Press)

The Troublesome Amputee by John Edward Lawson (Raw Dog Screaming Press)

Songs of a Sorceress by Bobbi Sinha-Morey (Write Words, Inc.)

2007 Bram Stoker Award Nominees

The Stoker Awards were given out at the HWA Conference in Salt Lake City, UT on March 30, 2008.
2007 Stoker Winners

Superior Achievement in a Novel

The Guardener's Tale by Bruce Boston (Sam's Dot)

Heart-shaped Box by Joe Hill (William Morrow)

The Missing by Sarah Langan (Harper)

The Witch's Trinity by Erika Mailman (Crown)

The Terror by Dan Simmons (Little, Brown)

Superior Achievement in a First Novel

I Will Rise by Michael Louis Calvillo (Lachesis Publishing)

Heart-shaped Box by Joe Hill (William Morrow)

The Memory Tree by John R. Little (Nocturne Press)

The Hollower by Mary Sangiovanni (Leisure Books)

Superior Achievement in Long Fiction

"Afterward, There Will Be a Hallway" by Gary Braunbeck (Five Strokes to Midnight)

"Almost the Last Story by Almost the Last Man" by Scott Edelman (Postscripts)

"General Slocum's Gold" by Nicholas Kaufmann (Burning Effigy Press)

"The Tenth Muse" by William Browning Spencer (Subterranean #6)

"An Apiary of White Bees" by Lee Thomas (Inferno)

Superior Achievement in Short Fiction

"The Death Wagon Rolls On" by C. Dean Andersson (Cemetery dance #57)

"Letting Go" by John Everson (Needles and Sins)

"The Teacher" by Paul G. Tremblay (Chizine)

"There's No Light Between Floors" by Paul G. Tremblay (Clarkesworld)

"Closet Dreams" by Lisa Tuttle (Postscripts #10)

"The Gentle Brush of Wings" by David Niall Wilson (defining moments)

Superior Achievement in an Anthology

Five Strokes to Midnight edited by Gary Braunbeck and Hank Schwaeble (Haunted Pelican Press)

Inferno edited by Ellen Datlow (Tor)

Dark Delicacies 2: Fear edited by Del Howison & Jeff Gelb (Carroll & Graf/Avalon)

Midnight Premiere edited by Tom Piccirilli (Cemetery Dance Publications)

At Ease With the Dead edited by Barbara & Christopher Roden (Ash-tree Press)

Superior Achievement in a Collection

Proverbs for Monsters by Michael A. Arnzen (Dark Regions Press)

The Imago Sequence by Laird Barron (Night Shade Books)

Old Devil Moon by Christopher Fowler (Serpent's Tail)

5 Stories by Peter Straub (Borderlands)

Defining Moments byDavid Niall Wilson (Sarob Press)

Superior Achievement in Nonfiction

Encyclopedia Horrifica by Joshua Gee (Scholastic)

The Portable Obituary: How the Famous, Rich & Powerful Really Died by Michael Largo (Harper)

The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre by Jonathan Maberry & David F. Kramer (Citadel Press/Kensington)

Storytellers Unplugged by Joe Nassise and David Niall Wilson (Storytellers Unplugged/)

Superior Achievement in Poetry

Being Full of Light, Insubstantial by Linda Addison (Space and Time)

Heresy by Charlee Jacob (Bedlam Press [Necro Publications])

Vectors: A Week in the Death of a Planet by Charlee Jacob & Marge Simon (Dark Regions Press)

Phantasmapedia by Mark Mclaughlin (Dead Letter Press)

Ossuary by Joselle Vanderhooft (Sam's Dot Publishing)

2008 Bram Stoker Award Nominees

The Stoker Awards were given out at the HWA Conference in Burbank, CA on June 13, 2009. 2008 Stoker Winners

Superior Achievement in a Novel

Coffin County by Gary Braunbeck

The Reach by Nate Kenyon

Duma Key by Stephen King

Johnny Gruesome by Gregory Lamberson

Superior Achievement in a First Novel

Midight on Mourn Street by Christopher Conlon

The Gentling Box by Lisa Mannetti

Monster Behind the Wheel by Michael McCarty & Mark McLaughlin

The Suicide Collectors by David Oppegaard

Frozen Blood by Joel A. Sutherland

Superior Achievement in Long Fiction

"The Shallow End of the Pool" by Adam-Troy Castro

"Miranda" by John R. Little

"Redemption Roadshow" by Weston Ochse

"The Confessions of St. Zach" by Gene O'Neill

Superior Achievement in Short Fiction

"Petrified" by Scott Edelman

"The Lost" by Sarah Langan

"The Dude Who Collected Lovecraft" by Nick Mamatas & Tim Pratt

"Evidence of Love in A Case of Abandonment" by M. Rickert

"Turtle" by Lee Thomas

Superior Achievement in Anthology

Like a Chinese Tattoo by Bill Breedlove (ed.)

Horror Library, Vol. 3 by R. J. Cavender (ed.)

Beneath the Surface by Tim Deal (ed.)

Unspeakable Horror edited by Vince A. Liaguno & Chad Helder (eds.)

Superior Achievement in Collection

The Number 121 to Pennsylvania by Kealan Patrick Burke

Mama's Boy and Other Dark Tales by Fran Friel

Just after Sunset by Stephen King

Mr. Gaunt and Other Uneasy Encounters by John Langan

Gleefully Macabre Tales by Jeff Strand

Superior Achievement in Nonfiction

Cheap Scares by Gregory Lamberson

Zombie CSU by Jonathan Maberry

A Hallowe'en Anthology by Lisa Morton

The Book of Lists: Horror by Amy Wallace, Del Howison & Scott Bradley

Superior Achievement in Poetry

The Nightmare Collection by Bruce Boston

The Phantom World by Gary William Crawford

Virgin of the Apocalypse by Corrine De Winter

Attack of the Two-Headed Poetry Monster by Mark McLaughlin & Michael McCarty

Lifetime Achievement Awards: F. Paul Wilson and Chelsea Quinn Yarbro

Specialty Press Award: Larry Roberts of Bloodletting Press

The Silver Hammer Award for Outstanding Service to HWA: Sephera Giron

President's Richard Laymon Service Award: for John R. Little

2009 Bram Stoker Award Nominees

The Stoker Awards were given out at the HWA Conference 2010. 2009 Stoker Winners

Stoker Nominees for the '90s * * Stoker Nominees for the '10s